چهارشنبه 7 فروردین 1398

نشست صمیمی با سازمان‌های مردم نهاد فعال با محوریت موضوع حقوق شهروندی کودکان در اداره کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری گیلان برگزار گردید .

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/04/20 11:04 بازدید: 179

            نشست صمیمی با سازمان‌های مردم نهاد فعال با محوریت موضوع حقوق شهروندی کودکان و بانوان97 باحضور فاطمه رفیعی، مدیر کل امور خانواده و بانوان استانداری گیلان و اعضای کمیته حقوقی و سازمان های مردم نهاد فعال در این زمینه در سالن اجتماعات اداره کل بانوان و خانواده استانداری  برگزار گردید.

در ابتدا آیاتی چند از کلام ا.. مجید قرائت و سپس سرود جمهوری اسلامی ایران در سالن پخش گردید و  سرکار خانم نعمت زاده ، معاون محترم اداره کل بانوان و امور خانواده استانداری گیلان ضمن عرض سلام ، ادب و خیرمقدم به حاضرین ، یکی از موضوعات مهمی که در دستور کار دفتر امور بانوان در سالجاری قرار گرفته را موضوع حقوق شهروندی بیان کردند و پیگیری حقوق شهروندی و تبین این امر را از طریق همکاری و مشارکت سازمان های مردم نهاد دانستند. فاطمه  رفیعی ، مدیر کل دفتر امور خانواده و بانوان استانداری گیلان ضمن عرض سلام و خیر مقدم به حاضرین و تشکر از حضور سازمان های مردم نهاد و اعضای کمیته حقوقی در این نشست ، توضیحاتی اجمالی پیرامون پروتکل الحاقی کنواسیون حقوق کودک و کارگروه های چهارگانه ذیل مرجع ملی حقوق کودک داد .

   وی در ادامه افزود : دفتر امور خانواده و بانوان پس از دریافت پروتکل الحاقی کنواسیون حقوق کودک سریعاً پروتکل فوق الاشاره را به تمامی دستگاه‌های اجرایی مرتبط جهت اقدام عاجل ارسال نموده است و به اختصار شرح وظایف هریک از کارگروه های ذیل این کمیته را بیان داشت . همچنین وی از بروز کودک آزاری در سطح جامعه ، خصوصاً فرزندان طلاق ابراز تاسف نمود و یکی از وظایف اعضا را مطالبه کردن حقوق این کودکان دانسته و تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان را یکی از نیازهای اساسی جامعه عنوان نمود . طبق منشور حقوق شهروندی ، کودکان دارای حق تحصیل ، حق احترام ، حق خدمات بهداشتی و درمانی ، حق برخورداری از والدین و سرپرستان صلاحیت دار              می باشند.

   وی در ادامه  ابراز امیدواری نمود که تشکل های مردم نهاد در این زمینه با اداره کل امور بانوان و خانواده همکاری داشته تا بتوانیم حقوق این کودکان را محقق سازیم. سپس تعدادی از مدیران عامل و نمایندگان سازمان های مردم نهاد به نمایندگی از سایرین به معرفی سمن های خود و اقداماتی که در این زمینه داشته پرداختند و مشکلات راهکارهای خود را ارائه داشتند. و در پایان جلسه نیز با انتخاب نمایندگان سمن های حاضر در جلسه ، خانم ها شجاعی ، قلی زاده ، یوسف زاده ، جعفرزاده ، سیاح و آقایان پوروطن و بسطامی جهت همکاری بیشتر با دفتر امور بانوان انتخاب گردیدند.

دولت و ملت همدلی و همزبانی