دوشنبه 29 مهر 1398

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان عنوان کرد: جشنواره تجلیل از مشاهیر و نخبگان زن گیلان برگزار می‌شود / تدوین سند توسعه زنان و خانواده در استان گیلان

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/03/20 12:10 بازدید: 168

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان از سفر فریبا نظری، مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده به گیلان خبر داد و افزود: این سفر فرصت خوبی جهت بررسی مشکلات حوزه زنان و پیگیری مطالبات بانوان گیلانی است.
فاطمه رفیعی در جلسه هم‌اندیشی با مشاوران زن دستگاه‌های اجرایی استان بر ضرورت تدوین بانک اطلاعاتی از وضعیت زنان و خانواده به‌منظور بهره‌مندی استان از سرمایه انسانی و اجتماعی زنان در توسعه پایدار و متوازن تاکید کرد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان به نقش زنان در تحقق پیشرفت اشاره کرد و گفت: تقویت نهاد خانواده و توان‌افزایی زنان و دختران از سیاست‌های برنامه ششم توسعه است که با جدیت در استان پیگیری می‌شود.
وی در ادامه با تاکید بر شناسایی مشاهیر و نخبگان زن گیلان افزود: تاریخ گیلان سرشار از بانوانی مبارز، با استعداد و شجاع است که در عرصه های مختلف از نهضت مشروطه گرفته تا دفاع مقدس و هم‌اکنون در عرصه‌های جنگ نرم فعال بوده اما ناشناخته مانده‌اند.
رفیعی خواستار الگوسازی از بانوان شایسته گیلانی برای دختران جوان جامعه امروزی شد و بیان کرد: در این راستا جشنواره تجلیل از مشاهیر و نخبگان زن گیلان برگزار تا این مفاخر به جامعه گیلانی و ایرانی معرفی شوند.
وی با بیان اینکه باید برای نسل جوان الگوسازی کرده تا دنباله‌رو الگوهای تحمیلی غرب نباشند تصریح کرد: ائمه معصومین(ع) بهترین الگو برای جوانان هستند که باید سیره و سبک زندگی این بزرگواران به‌درستی در جامعه تبیین و نهادینه شود.
رفیعی کاهش فعالیت‌های فرهنگی، تغییر سبک زندگی و بروز آسیب‌های اجتماعی را ناشی از عدم الگویابی صحیح دانست و افزود: در معرفی الگوهای برجسته به جامعه کوتاهی کرده و همین موجب تغییر در سبک زندگی ایرانی- اسلامی و بروز آسیب‌های جدی شده است.
وی با تاکید بر الزام دستگاه‌های دولتی به تدوین پیوست‌های اجتماعی، فرهنگی و جنسیتی به‌لحاظ بهره‌مندی و آسیب‌پذیری زنان اظهارداشت: متاسفانه برخی آسیب‌ها از سطح دانشگاه‌ها و مدارس به مهدهای کودک رسیده که تاثیری مخرب بر روحیه کودکان دارد و باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان تاکید کرد: باید فعالیت‌های فرهنگی با محوریت معرفت‌شناختی ائمه‌اطهار(ع) و علمای دین برگزار تا الگوهای مناسب را به شیوه‌های جدید به کودکان ارائه دهیم.
وی اضافه کرد: امروز با خلاء برگزاری کرسی‌های معرفت‌شناختی ائمه(ع) در جامعه به‌ویژه در مراکز علمی و آموزشی مواجه هستیم که باید رفع شود.
رفیعی در ادامه از سفر فریبا نظری، مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده به گیلان خبر داد و افزود: این سفر فرصت خوبی جهت بررسی مشکلات حوزه زنان و پیگیری مطالبات بانوان گیلانی است.
وی در ادامه به تشریح وضعیت اعتیاد در استان پرداخت و با تاکید بر اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: نه به مصرف مواد مخدر باید در بطن جامعه شکل گیرد.
رفیعی گسترش اعتیاد به ویژه در نسل جوان و زنان را موجب آسیب‌پذیری بیشتر جامعه اعلام و عنوان داشت: تنوع و روش‌های مختلف استفاده از مواد مخدر ضریب نفوذ آن در خانواده را بالا برده و امکان مبتلا شدن به این نوع مواد را در همه سطوح جامعه افزایش می‌دهد.
وی از برگزاری کارگاه‌های مقابله با مواد مخدر در ادارات استان خبر داد و افزود: باید با افزایش آگاهی اجتماعی شاهد حرکتی اجتماعی در مقابله با مواد مخدر باشیم.
رفیعی در ادامه به معرفی زنان کارآفرین کشور از طریق معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با ایجاد سامانه‌ای برای انتخاب برترین کارآفرینان اشاره کرد و گفت: مرحله دوم معرفی زنان کارآفرین کشور به‌زودی برگزار می‌شود از دستگاه‌های اجرایی خواست تا لیستی از بانوان فعال و شایسته در عرصه‌های مختلف را به این اداره کل ارائه تا به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری معرفی شوند.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان در ادامه به طرح ملی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در گیلان اشاره و تصریح کرد: این طرح مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در استان با مشارکت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری و جهاد دانشگاهی در استان اجرا می‌شود.
وی خوداشتغالی زنان سرپرست خانوار، بهبود معیشت و افزایش رفاه، ایجاد اشتغال پایدار و اتصال صاحبان کسب و کار خانگی به بازارهای هدف و بنگاه‌های پیشرو را از اهداف طرح اعلام کرد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی