پنجشنبه 6 تیر 1398

برگزاری همایش سلامت بانوان ایرانی در 25 مهر ماه و همایش پیاده روی بانوان شاغل ادارات در دستور کار جلسه هماهنگی برنامه های هفته تربیت بدنی و هفته سلامت اداره کل بانوان و خانواده استانداری گیلان قرار گرفت

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/07/14 14:33 بازدید: 204

      جلسه هماهنگی برنامه های هفته تربیت بدنی  و هفته سلامت به ریاست فاطمه رفیعی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری و با حضور اعضای جلسه در اداره کل بانوان و خانواده استانداری گیلان تشکیل گردید  .

        در ابتدا فاطمه رفیعی ضمن عرض سلام خیر مقدم به اعضای حاضر در جلسه ، توضیحاتی را در خصوص برنامه ریزی هفته تربیت بدنی و هفته سلامت که امسال با شعار حرکت برای سلامت زنان  می باشد ، ارائه داد .

      وی در ادامه افزود :  در جامعه ی معاصر تغییر قابل توجهی در بخش زنان رخ داده است ، امروزه زنان علاوه بر مسئولیت پرورش کودکان ، به صورت فزاینده ای برای کسب موقعیت های تحصیلی ، حرفه ای و کارهای خارج از خانه تلاش می کنند . با این حال خستگی ناشی از سنگینی این وظایف  ، سطوح بالای استرس و قرار گرفتن در معرض آسیب های جسمی و  روحی برای  بانوان به همراه داشته است .

     همچنین وی در ادامه خصوص  اهمیت و ضرورت ایجاد نشاط و تحرک در زنان جهت مشارکت در ورزش همگانی افزودند :  پیاده روی به عنوان یکی از مفیدترین، در دسترس ترین و کم هزینه ترین ورزشها به راحتی می تواند تاثیر بسزایی در کاهش بیمارهای غیر واگیر و همچنین کاهش وزن در زنان داشته باشد . امروزه زنان بدلیل کم تحرکی دچار بیماریها و هم چنین خستگی و افسردگی شده اند ، بنابراین پیاده روی و ورزش همگانی جایگاه مهمی را در زندگی روزمره باید پیدا کند  .

     در ادامه دکتر رهبر از دانشگاه علوم پزشکی نیز گزارشی از عملکرد دانشگاه را در خصوص برنامه های اجرایی در حوزه بانوان و عناوین و محورهای اطلاع رسانی و آموزش در هفته سلامت بانوان ایرانی ارائه داد ، وی در ادامه با اشاره به برنامه های آموزشی که در کانون های سلامت در مناطق حاشیه نشین شهرستان رشت و شهرستان های استان ، از استقرار مربی های بهداشتی و مشاوره  برای آگاه سازی و خدمات مراقبات بهداشتی ، تغذیه و سبک زندگی سالم و ... در اینگونه مرکز خبر داد .

      سپس جهانی مشاور بانوان اداره کل بهزیستی نیز از استقرار 3 پایگاه خدمات اجتماعی در مناطق حاشیه نشین رشت ( پیرکلاچای ، جماران ، معلولین ) و 6 مرکز سلامت روان در استان در جهت خدمات رسانی ، آموزشی ، مشاوره و ... به بانوان تحت حمایت شان  خبر داد .

برنامه های پیشنهادی قابل اجرا در هفته سلامت و تربیت بدنی :

  • ·        برگزاری همایش سلامت بانوان ایرانی را در هفته سلامت توسط دانشگاه علوم پزشکی در تاریخ 25 مهرماه
  • ·        برگزاری دوره های آموزشی پیشگیری از رفتارهای پرخطر در بانوان ، در سرای محله ( کانون سلامت ) واقع در منطقه حمیدیان رشت توسط علوم پزشکی و با همکاری شهرداری رشت
  • ·        برگزاری ورزش های همگانی و برنامه های ویژه ورزشی در پارک های حاشیه شهر رشت در هفته تربت بدنی توسط شهرداری رشت 
  • ·         همایش پیاده روی ویژه بانوان شاغل ادارات کل استان با شعار حرکت برای سلامت زنان  در تاریخ 29 مهرماه در پارک بانوان واقع در منظریه رشت و یا پارک قدس ( محتشم ) توسط اداره کل ورزش و جوانان استان .

 

 

دولت و ملت همدلی و همزبانی