پنجشنبه 6 تیر 1398

جلسه هماهنگی برنامه های هفته روستا با محوریت توسعه نشاط اجتماعی بانوان و کودکان روستایی و اقتصاد روستا ها در اداره کل بانوان و خانواده استانداری برگزار گردید

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/07/14 14:07 بازدید: 202

جلسه هماهنگی برنامه های هفته روستا به ریاست فاطمه رفیعی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری و با حضور اعضای جلسه در اداره کل بانوان و خانواده استانداری گیلان  تشکیل گردید  .

        در ابتدا فاطمه رفیعی ضمن عرض سلام و خیر مقدم به اعضای جلسه ، توضیحاتی را در خصوص هماهنگی های لازم جهت برنامه های اجرایی هفته روستا با محوریت توسعه نشاط اجتماعی بانوان و کودکان روستایی و اقتصاد روستا ها  ارائه نمود .

     وی در ادامه افزود : زنان روستایی نقش زیادی را در معیشت و اقتصاد خانواده بر عهده دارند . آنان بدون هیچ چشم داشتی ، دوشادوش همسران شان در مزارع کشاورزی و زراعی مشغول بکار هستند و در کنار اشتغال ، به تربیت فرزندان نیز مشغولند ، بنابراین برنامه ریزی برنامه های شاد و مفرح برای این بانوان زحمتکش روستایی به بهانه هفته روستا که از 15 مهرماه آغاز می گردد ، باید در دستور کار ادارات متولی روستا قرار گیرد .

    مدیر کل بانوان و خانواده استانداری  با اشاره به وجود 49 صندق خرد روستایی زنان که در راستای حمایت از زنان سرپرست خانوار و نیازمند در روستاهای استان تشکیل شده است ، از اداره کل جهاد کشاورزی خواست تا با  پیگیری ها لازم نسبت به تقویت و افزایش این صندوقها در روستاهای دیگر شهرستانها نیز اقدام نمایند .

    در ادامه خانم حلاج رضایی سرپرست معاونت صنایع دستی و مشاور بانوان اداره کل میراث فرهنگی استان ، از به ثبت ملی رسیدن دو روستا در صنایع دستی استان خبر داد . وی در ادامه افزود : روستای فشتکه در هنر حصیر بافی و روستای قاسم آباد در هنر چادر شب بافی توانست در کشور به ثبت ملی برسد . وی در این نشست ادامه داد :  زنان این دو روستا توانستند  با آموزش صحیح و ایجاد تعاونی در این هنرها بصورت تخصصی ورود  یابند  و این اثر را در کشور بنام خود ثبت ملی نمایند .

همچنین وی در ادامه از برپایی نمایشگاه ترویجی دستاوردهای صنعتگران روستاهای ملی ( چادر شب قاسم آباد حصیر فشتکه ) در محل نمایشگاه صنایع دستی اداره کل در هفته روستا و برگزاری تورهای کارگاه گردی در این روستاها خبر داد .

       سپس اکبری رئیس اداره روستایی و عشایری جهاد کشاورزی نیز با اشاره به جمعیت 5274 خانواری عشایری در 12 شهرستان از استان گیلان ، توضیحاتی را در خصوص وضعیت خانوارهای عشایری خصوصا در سه شهرستان تالش ، ماسال و صومعه سرا ارائه نمود و از وجود 3 صندوق خرد عشایری در این مناطق و  تشکیل صندوق جدید در حال اقدام در شاندرمن خبر داد . 

    مشاور بانوان اداره کل تعاون روستایی نیز در این نشست از وجود 11 تعاونی زنان روستایی در کل استان خبر داد که به نوعی با ایجاد کارگاه های صنایع دستی ، کشاورزی ، باغی و زراعی و دامی در روستاها  مشغول بکار می باشند .

دولت و ملت همدلی و همزبانی