پنجشنبه 6 تیر 1398

فاطمه رفیعی مدیر کل بانوان و خانواده استانداری گیلان در همایش همسفران افلاکی سرزمین گیل : بانوان ایثارگر و جهادگر و خانواده های شهدا و جانبازان ، زینب های زمانه و پیام رسان هشت سال دفاع مقدس در مقاطع مختلف زمانی می باشند .

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/07/07 08:22 ویرایش : ‎1397/07/07 08:23 بازدید: 189

مراسم تجلیل از همسفران افلاکی سرزمین گیل با همت کمیته زنان و دفاع مقدس امور بانوان و خانواده استانداری گیلان با حضور علی اصغر حمشید نژاد معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری فاطمه رفیعی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری ، جناب سرهنگ بایرامی مدیر کل بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس ضیایی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  و فریده هاشمی همسر سرلشکر خلبان شهید سید علی اقبالی و جمعی از خانواده های معزز شهدا و ایثارگر از کل استان ، بانوان فرهنگی و فعال در حوزه دفاع مقدس در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیا رشت برگزار شد.

      فاطمه رفیعی مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان در این همایش ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس توضیحاتی را در خصوص  اهمیت گرامیداشت این هفته ارائه داد .

      وی در ادامه افزود :  حماسه حسینی صبر و استقامت و دفاع از حقوق حق  انسانی و پاسداری از دین و اخلاق و دعوت و نیکی ها ، درس هایی است که به انسانها  در طول تاریخ داده می شود . مردم دلاور ایران نیز به تاسی از امام  حسین ( ع ) . سالار شهیدان نشان دادند که چگونه می توان با اعتماد به خدا و اراده و همت و ایثار و فداکاری با دستان خالی کاری بزرگ را ماندگار نمود و جزء  راست قامتان همیشگی تاریخ ثبت شد .

     ایشان در ادامه افزودند : در 8 سال دفاع مقدس مردان قهرمان و ماندگار حماسه ای تاریخی را ساختند اما در کنار این مردان ، زنان دلاور ، صبور و مقاوم قرار داشتند که همسران ، پدران ، فرزندان خود را راهی میدان نبرد کردند و تمام سختی های ایام جنگ و بعد از آن را به جان خریدند . بانوان ایثارگر و جهادگر و خانواده های شهدا و  جانبازان ، زینب های زمانه و پیام رسان هشت سال دفاع مقدس در مقاطع مختلف زمانی می باشند .      

        در ادامه  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان :  همسران و مادران شهدا باید رسالت زینبی خود را انجام داده و وقایع جنگ، رشادت‌ها و حماسه‌های آن را به نسل‌های بعد منتقل کنند.

     جمشید نژاد در این مراسم با اشاره به هشت سال دفاع جانانه ملت ایران در مقابل رژیم تا دندان مسلح عراق گفت: ملت ایران در برابر همه استکبار جهانی مقاوم و استوار ایستادند تا برگ زرینی از آزادی، ایثار و افتخار در تاریخ باشد.

      وی ادامه داد: ملت ایران در دنیای متلاطمی که همه به دنبال کسب قدرت و منافع خود بوده و ارزشی برای دیگر کشورها قائل نیستند ،به الگوی مقاومت و آزادی خواهی تبدیل شده اند که برخلاف جریان سلطه و در راستای انسانیت، فرهنگ و معنویت حرکت می‌کنند.

     جمشیدنژاد با اشاره به ایام سوگواری محرم، با بیان اینکه امام حسین(علیه السلام) چهره‌ایی درخشنده و الگویی برای تمام مبارزان و آزادی خواهان جهان است اظهار کرد: بسیاری از آزادیخواهان همچون گاندی امام حسین(علیه السلام) را الگوی خود قرار داده و گفته اند: الگویم را از حسین(علیه السلام) گرفته‌ام.

      وی با اشاره به رسالت زینب (سلام الله) در بازگویی وقایع عاشورا و فلسفه نهضت کربلا افزود: همسران و مادران شهدا نیز باید رسالت زینبی خود را انجام داده و وقایع جنگ، رشادت‌ها و حماسه‌های آن را به نسل‌های بعد منتقل کنند.

     جمشیدنژاد با تاکید بر بهره برداری از ابزار هنر در انتقال فرهنگ شهادت تصریح کرد: امروز رسالت همه ما محافظت ازخون شهداست .

     در ادامه فریده هاشمی همسر سرلشکر خلبان شهید سید علی اقبالی نیز به روایتگری از خاطرات  زندگی شهید پرداخت .

لازم به ذکر می باشد فیلم مستند پرنده افلاک ( زندگینامه شهید ) نیز به کارگردانی سهیلا پور محمدی اکران شد .

همچنین سرهنگ بایرامی مدیر کل بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس و خانم پورمحمدی که تاکنون چهار فیلم در حوزه جنگ و دفاع مقدس ساخته است ، نیز توضیحاتی را در خصوص دفاع مقدس ارائه دادند .

    در پایان نیز از خانواده های شهدا و جانباز و خواهران فعال در حوزه  دفاع مقدس تجلیل بعمل آمد . 

دولت و ملت همدلی و همزبانی